Dożynki 2017 za nami… Relacja

W sobotę 26 sierpnia w parku w Radwanicach odbyły się Dożynki Gminne.

Tradycyjnie obchody święta plonów rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Radwanicach, w trakcie której dziękowano za owoce pracy na roli. Po jej zakończeniu barwny dożynkowy korowód wyruszył w kierunku Parku. Korowód poprowadziła orkiestra dęta Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice.
W Parku odśpiewano rotę oraz hymn państwowy. Następnie zaprezentowano starostów dożynek, którymi w tym roku byli Pani Bernadetta Burchacka z Ułanowa i Pan Michał Pajdosz z Jakubowa. Tradycyjnie obrzęd dożynkowy prowadzony był przez zespół „Swojacy”, z gościnnym udziałem pana Mariana Kobzdy i Oli Stęplewskiej.
Niezwykle istotnym wydarzeniem była prezentacja wieńców dożynkowych, przygotowanych przez 10 sołectw. Z tym wiąże się rywalizacja, bo rokrocznie odbywa się konkurs na najpiękniejszy wieniec. Wskazanie zwycięskiego wieńca było zadaniem niezwykle trudnym. Pierwsze miejsce zdobył wieniec przygotowany przez sołectwo Nowy Dwór. Drugie miejsce zajął Lipin, a trzecie wieś Buczyna.
Na zakończenie obrzędu dożynkowego Starosta i Starościna przekazali na ręce Wójta chleb z tegorocznych plonów, który został ceremonialnie pokrojony. Z koszami wypełnionymi chlebem pomiędzy mieszkańcami Gminy przechadzał się Wójt Gminy, Przewodnicząca Rady Gminy, Starostowie Dożynek, pani Poseł Ewa Drozd oraz Wicestarosta Powiatu Polkowickiego pan Kamil Ciupak.
Gospodarz dożynek, Wójt Gminy Radwanice – pan Paweł Piwko, złożył życzenia wszystkim rolnikom, podziękował za trud ich pracy i podkreślił znaczenie tradycji dożynkowych. Następnie głos zabrali goście – pani Ewa Drozd i pan Kamil Ciupak. W obchodach dożynkowych uczestniczyli również Radni Gminy Radwanice, Dyrektorzy Instytucji z terenu gminy, Poczty Sztandarowe wszystkich drużyn OSP oraz rolnicy.
Park wypełniły uroczyście przystrojone namioty. Poszczególne sołectwa prześcigały się w pomysłach na przyciągnięcie uwagi widzów. Wyroby rękodzieła, pyszne potrawy, krzepiące nalewki, efektownie wyglądające stroje to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających na uczestników Dożynek. Ponadto, swoje stoiska przygotował Urząd Gminy Radwanice, Związek Wędkarzy wraz z Parkiem Krajobrazowym w Przemkowie oraz Gaz System. Kawiarenkę wypełnioną aromatycznymi wypiekami prowadziło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Radwanic. Podczas imprezy Fundacja „Pola” zorganizowała zbiórkę datków na budowę Hospicjum w Głogowie.
Część artystyczną Dożynek rozpoczął występ dzieci i młodzieży zespołu „Frajda”, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury. Młode artystki popisały się talentami tanecznymi i wokalnymi. Następnie widzowie zobaczyli pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu dzieci ze szkoły Anima Danza. Kolejnym punktem obchodów święta plonów w Radwanicach był występ Zespołu Folklorystycznego „Karkonosze”.
Przed wieczornym koncertem odbyło się uroczyste wręczenie nagród w gminnych konkursach: na wieniec dożynkowy, najładniejsze stoisko oraz na najlepsze ciasto. Najpiękniejsze stoisko w tym roku zostało przygotowane przez wieś Sieroszowice. Drugie miejsce zajęło sołectwo Radwanice, a trzecie Łagoszów Wielki. Po raz pierwszy odbył się Konkurs na najpyszniejsze ciasto. Zdaniem jurorów, autorką najlepszego wypieku została pani Barbara Bednarek-Małecka.
O 19.30 pod sceną zgromadzili się liczni wielbiciele dobrej zabawy. Gwiazdą tegorocznych Dożynek był Norbi, który zgodnie z tytułem jednego ze swoich hitów „rozkołysał” publiczność! Widzowie śpiewali razem z artystą jego najbardziej znane utwory. Fani nie chcieli zakończyć spotkania, dwukrotnie wywołując Norbiego na bisy.
Zabawę taneczną do późnych godzin nocnych poprowadził DJ Mati. Tak gorącej atmosfery nie przygasił nawet padający deszcz.
Organizatorem Dożynek był Gminny Ośrodek Kultury, a odbyły się one ze środków Gminy Radwanice. Partnerami wydarzenia był Związek Gmin Zagłębia Miedziowego, OSP Radwanice, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz osoby prywatne
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację uroczystości oraz mieszkańcom i uczestnikom za wspólnie spędzony czas.

 

 

Fot. Jan Friczka

Informujemy, że udział w wydarzeniach i warsztatach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację wizerunku poprzez fotorelację na potrzeby informacyjno-promocyjne. Zgoda na upowszechnianie wizerunku obejmuje w szczególności takie formy jego publikacji, jak: udostępnienie na stronie internetowej GOK Radwanice i fanpage’u GOK Radwanice, zamieszczanie na materiałach promocyjnych, informacyjnych, broszurach.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych       

Zgodnie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że:

Administratorem Pani/a danych osobowych jest: Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach ul. Szkolna 5a.

W sprawach związanych z Pani/a danymi proszę należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych (IOD): gok@radwanice.pl

Pana/i dane osobowe będą przetwarzane w celem promocji działań GOK Radwanice oraz Gminy Radwanice

Ma Pan/i prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. Urzędu Ochrony Danych Osobowych ul. Stawki 2, 00-913 Warszawa

Dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.

Dziękujemy!