Lato w teatrze za nami

„JAK TO Z LNEM W RADWANICACH BYWAŁO” PÓŁKOLONIA WAKACYJNA ZA NAMI

Gminny Ośrodek  Kultury w terminie od 26 czerwca do 9 lipca 2022 roku był organizatorem wakacyjnej półkolonii pt. „Jak to z lnem w Radwanicach bywało, realizowanej w ramach ogólnopolskiego programu Lato w teatrze. Lato w teatrze, to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 15. edycji programu dofinansowanie otrzymało 69 ośrodków z całej Polski, – 25 organizacji pozarządowych i 44 samorządowe instytucje kultury, w tym nasz GOK.

Naszym celem było stworzenie teatralnej opowieści o niefunkcjonującym już zakładzie przetwórstwa lnu tzw. Roszarni w Radwanicach. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów stworzyli autorski spektakl, w którym przenikały się przeszłość z teraźniejszością, inspirując się lokalnymi tradycjami i obyczajami. tworząc spektakl finałowy będący podsumowaniem półkolonii. specjaliści z dziedziny teatru jak również uczestnicy, bazowali na wspomnieniach, fotografiach, zapisach w pamiętnikach i listach dziadków. Udział w projekcie był również  próbą odpowiedzi na trudne i nurtujące pytanie: jak ocalić od zapomnienia lokalną historię we współczesnym dynamicznie rozwijającym się świecie?

„Jak to z lnem w Radwanicach bywało”, to również czas spędzony na zabawie, wyprawach po przygodę, bo przecież to był również czas wakacji. Odwiedziliśmy m.in. Muzeum Etnograficzne w Ochli, gdzie poznaliśmy tajemnice ukryte pod strzechą, ale również posmakowaliśmy własnoręcznie wyrobionego mała i maślanki. Wielkim wyzwaniem okazało się utkanie podkładki pod talerzyk, na prawdziwym krośnie tkackim. Uczestnicy podołali i temu zadaniu, a to dzięki profesjonalnemu instruktarzowi Pani Leokadii Adamowicz w przystani tkackiej w Krępie.

Te dwa tygodnie wspólnej zabawy i pracy podczas warsztatów muzycznych, aktorskich, scenograficznych zaowocowały wspaniałym spektaklem finałowym w dniu 9 lipca. w sobotnie popołudnie aula Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Radwanicach wypełniła się po brzegi. Po wspaniałym występie młodych adeptów sztuki teatralnej nie mogło zabraknąć owacji na stojąco i łez wzruszeń, zwłaszcza wśród seniorów, którzy dawniej pracowali w roszarni przy przetwórstwie lnu.

Realizacja projektu była również prawdziwa lekcją historii o dziejach społeczności Gminy Radwanice, w którą bardzo ważną część w kartach kalendarza zajmuje czas związany z funkcjonowaniem roszarni. Dziękujemy Panu Leszkowi Kałuszcze oraz Pani Irenie Kasprzyszak za niezwykle ciekawą prelekcję i chęć podzielenia się własnymi wspomnieniami, z perspektywy pracowników zakładu.

Dziękujemy również Partnerom zadania:

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze