Wycieczka do Świeradowa zdrój-relacja

30 czerwca 2021 roku w ramach cyklu „Podróżuj z Gminą Radwanice” odwiedziliśmy malowniczy Świeradów Zdrój. Zwiedzanie miejscowości rozpoczęliśmy od poznania lokalnej historii, o której opowiedziała nam przewodnik Pani Teresa. Pierwszym punktem programu była wizyta na wyciągu SKI&SUN, z którego następnie przeszliśmy do potoku, od którego mineralnych zasobów rozpoczęła się  uzdrowiskowa historia miejscowości. Przechadzaliśmy się uliczkami i alejkami , których zabudowa przypominała szwajcarskie kurorty. W programie nie mogło zabraknąć wizyty w dawnym budynku kuracyjnym – Domu Źródlanym z XVIII-tego, który pod koniec  XIX-tego stulecia przebudowano budowano na  Dom Zdrojowy. W Domu Zdrojowym spacerowaliśmy unikatową Halą Spacerową o konstrukcji z modrzewia, degustując się wodami zdrowotnymi. Jedną z największych atrakcji było wejście na wieżę widokową SKY WALK, z której podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i na Góry Izerskie. Była to niezwykła uczta dla zmysłów i ciała. Następnie, spacerem przeszliśmy do centrum Świeradowa, na odpoczynek do Parku Zdrojowego, którego symbolem jest Fontanna z Żabkami. Według legendy, żabka jest mocno związana z powstaniem uzdrowiska. Wiele lat temu w miejscowym potoku pewien berliński lekarz znalazł martwą, ale dobrze zakonserwowaną żabę. Skłoniło go to do przebadania wody, która – jak się okazało – ma lecznicze właściwości. Był to początek powstania uzdrowiska słynącego z radoczynnej wody. Po małym odpoczynku, przejechaliśmy do Stacji Kultura, gdzie znajduje się imponująca makieta kolejowa,  przedstawiająca fragmenty linii kolejowych na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo. Zmęczeni, ale z dużą dawką pozytywnej energii oraz nowej wiedzy , w późnych godzinach popołudniowych wróciliśmy do Radwanic. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie i miło spędzony czas.