Wycieczka do Świeradowa zdrój-relacja

30 czerwca 2021 roku w ramach cyklu „Podróżuj z Gminą Radwanice” odwiedziliśmy malowniczy Świeradów Zdrój. Zwiedzanie miejscowości rozpoczęliśmy od poznania lokalnej historii, o której opowiedziała nam przewodnik Pani Teresa. Pierwszym punktem programu była wizyta na wyciągu SKI&SUN, z którego następnie przeszliśmy do potoku, od którego mineralnych zasobów rozpoczęła się  uzdrowiskowa historia miejscowości. Przechadzaliśmy się uliczkami i alejkami , których zabudowa przypominała szwajcarskie kurorty. W programie nie mogło zabraknąć wizyty w dawnym budynku kuracyjnym – Domu Źródlanym z XVIII-tego, który pod koniec  XIX-tego stulecia przebudowano budowano na  Dom Zdrojowy. W Domu Zdrojowym spacerowaliśmy unikatową Halą Spacerową o konstrukcji z modrzewia, degustując się wodami zdrowotnymi. Jedną z największych atrakcji było wejście na wieżę widokową SKY WALK, z której podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i na Góry Izerskie. Była to niezwykła uczta dla zmysłów i ciała. Następnie, spacerem przeszliśmy do centrum Świeradowa, na odpoczynek do Parku Zdrojowego, którego symbolem jest Fontanna z Żabkami. Według legendy, żabka jest mocno związana z powstaniem uzdrowiska. Wiele lat temu w miejscowym potoku pewien berliński lekarz znalazł martwą, ale dobrze zakonserwowaną żabę. Skłoniło go to do przebadania wody, która – jak się okazało – ma lecznicze właściwości. Był to początek powstania uzdrowiska słynącego z radoczynnej wody. Po małym odpoczynku, przejechaliśmy do Stacji Kultura, gdzie znajduje się imponująca makieta kolejowa,  przedstawiająca fragmenty linii kolejowych na odcinku Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów-Zdrój – Świeradów Nadleśnictwo. Zmęczeni, ale z dużą dawką pozytywnej energii oraz nowej wiedzy , w późnych godzinach popołudniowych wróciliśmy do Radwanic. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie i miło spędzony czas.

Informujemy, że udział w wydarzeniach i warsztatach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację wizerunku poprzez fotorelację na potrzeby informacyjno-promocyjne. Zgoda na upowszechnianie wizerunku obejmuje w szczególności takie formy jego publikacji, jak: udostępnienie na stronie internetowej GOK Radwanice i fanpage’u GOK Radwanice, zamieszczanie na materiałach promocyjnych, informacyjnych, broszurach.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych       

Zgodnie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy że:

Administratorem Pani/a danych osobowych jest: Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach ul. Szkolna 5a.

W sprawach związanych z Pani/a danymi proszę należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych (IOD): gok@radwanice.pl

Pana/i dane osobowe będą przetwarzane w celem promocji działań GOK Radwanice oraz Gminy Radwanice

Ma Pan/i prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. Urzędu Ochrony Danych Osobowych ul. Stawki 2, 00-913 Warszawa

Dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.

Dziękujemy!